Web Tasarım Nedir?

Arama motorları aracılığı ile web tasarım nedir, web tasarım nasıl yapılır, web sitem nasıl olmalıdır gibi terimleri sorgulamaya başladıysanız muhtemelen markanızı dijitalde güçlendirmek veya fikrinizi tüm dünyaya duyurmak istiyorsunuzdur. 2013 yılından itibaren web tasarım ve dijital pazarlama alanlarında aktif rol almaktayım. Bu yazımda ise size web tasarım hizmeti almadan önce bilmeniz gereken tüm detayları ve edindiğim tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım. Umarım sizi teknik bilgilerle yormadan kısaca özetlemeyi başarırım.

İnternet, yaşadığımız dünyanın dijital bir kopyasıdır. Bu dijital dünyada neredeyse hepimizin bir karakteri var. Sosyal medya platformları, forumlar, pazar yerleri, kişisel ve kurumsal web siteleri. Hatta daha derine inecek olursak artık paralarımız, toplantılarımız ve günlük yaşamda yaptığımız her hareketimizin dijital dünyada bir kopyası var.

Tüm dünyanın %63’ü, Türkiye’nin ise %85’i aktif olarak interneti kullanıyor.

https://data.tuik.gov.tr/

Web siteniz, en basit haliyle bahsi geçen dijital dünyadaki iş yerinizdir. Bu çok uluslu bir hastaneden, sokağınızdaki market’e kadar herkes için geçerli olan bir terimdir. İyi hazırlanmış bir web tasarım kurgusu, yani dijital dünyadaki iş yerinizin tasarımı, sizi konumunuz fark etmeksizin tüm dünyadan potansiyel müşterilerinize ulaştırmayı hedefler.

Aslında web sitelerinin ilk çıkış amacı birbirine bağlı hipermetin (hypertext) belgeleri oluşturmaktı. Tim Berners-Lee‘nin CERN (European Organization for Nuclear Research) için yaptığı araştırmalar sırasında World Wide Web (WWW) isimli bir sistem ortaya çıkmış ve böylece ilk web sitesi yayın hayatına başlamıştır.

Web Sitem Nasıl Olmalıdır?

Google, web sitem nasıl olmalıdır sorusunda cevapları belirleyen en temel etkendir. Çünkü internet sitenize gelen potansiyel müşterilerinizin yani trafiğin (ziyaretçiler) %90’dan daha büyük bir kısmı Google aracılığı ile gerçekleşir. Kullanıcılar web sitenizi ziyaret etmiyorsa ne kadar iyi bir web sitesine sahip olduğunuzun hiç bir önemi kalmaz ve bu tıpkı harika bir resim çizip karanlık bir odada saklamaya benzer.

Web sitem nasıl olmalıdır sorusunun cevabı sektörünüze ve potansiyel müşterilerinin demografik bilgilerine göre şekillenmektedir. Kullanıcılarınızın demografik bilgileri yaş, cinsiyet, sitenize erişmek için kullanılan cihaz, bulunduğu ülke vb. analitik verilerden oluşur. Bu veriler normal standartlarda internet siteniz yayına başladıktan sonra Search Console vb. araçlarla toplanır. Bu yüzden web tasarım hizmeti alacağınız web tasarım uzmanı kişilerin sektörünüzü tanıdığından emin olmalı ve önceki çalışmalarını incelemelisiniz. Sektörünüze hakim bir web tasarım uzmanı bu verilere önceden sahip olduğu için web siteniz yayın hayatına rakiplerinden daha önde başlayabilir.

Sektörünüz her ne olursa olsun en basit kuralları ile internet siteniz hızlı açılan, kullanıcı deneyimi yüksek, google dostu ve seo uyumlu olmalıdır.

Search Engine Optimization (arama motoru optimizasyonu) hakkında detaylı bilgiyi SEO Nedir? başlıklı yazımda inceleyebilirsiniz.

Uğur Yeşbek – SEO Nedir?

Peki Google bizden nasıl bir web tasarım kurgusu istiyor? Daha önemlisi neden istiyor?

  1. Kullanıcı Dostu Tasarım: Web sitenin tasarımı kullanıcı dostu, anlaşılır ve kolay kullanılabilir olmalıdır. Herkesin sizin kadar bilgisayar ve telefon kullanım deneyimi olmayabilir.
  2. Hızlı Yüklenme: Web sitesi hızlı yüklenmeli ve kullanıcılar için bekleme süresi en aza indirilmelidir. Özellikle sosyal medya platformlarının da etkisiyle kullanıcıların odak süresi bu kadar azalmışken, onları bekletmemeli ve hızlı bir deneyim yaşatmalısınız. Dijital dünyadaki tek seçenek olmadığınızı bilmelisiniz.
  3. Mobil Uyumlu: Kullanıcıların %90’dan büyük bir kısmı araştırma yaparken mobil cihazları tercih ediyor.
  4. Güncel ve Kaliteli İçerik: Web sitesi güncel ve kaliteli içerikler sunmalı ve kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun bilgiler sağlamalıdır.
  5. Seo Uyumlu: Web sitesi arama motorlarına uygun olarak tasarlandığında, arama motorları tarafından daha iyi indekslenir ve arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alırsınız.
  6. İletişim Seçenekleri: Tüm bu karmaşık yapının içinde asıl amacınız potansiyel müşterilerinizi bulmak ve var olan müşterilerinizin sadakatini sağlamaktır. Bu yüzden web sitenizdeki hızlı whatsapp / messenger / e-posta butonlarının erişilebilir konumda olduğundan emin olmalısınız.

Web Tasarım Nasıl Yapılır? Nasıl Bir Web Sitesi Sahibi Olabilirim?

İster birkaç basit eğitimle kendiniz bir web sitesi tasarlayın isterseniz bu hizmeti satın alın; her iki seçenekte de web tasarım nasıl yapılır sorusunun cevabını bilmelisiniz. Bu tıpkı bir araç satın almadan önce arabalar hakkında bilgi toplamaya benzer. Bu bilgiler satın alım sürecinde daha doğru kararlar vermenize ve daha doğru kişilerle çalışmanıza olanak sağlar. Yine de kendiniz bir web sitesi tasarlamak ve yayın hayatına geçirmek isterseniz

Alan Adı Seçimi

Alan adı satın almalısınız (Domain)

Ana yapısı HTML olan

İçerik Yönetim Sistemi (CMS)

Web Sitesi Oluşturucular (Builder)

Bugün sıradan bir internet sitesi için web tasarım hizmetini her koşulda alabilir, hatta birkaç basit eğitimle kendiniz de harika bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

Bu Karmaşık Süreci Sizin İçin Yönetebilirim

Potansiyel müşterilerinizi ve hedef kitlenizi araştırıyor, onların anlayabileceği ve ilgi duyabileceği tasarımlar üretiyorum. Bu sayede sattığınız ürünün veya verdiğiniz hizmetin aslında ne kadar mükemmel olduğunu basit bir dille anlatma fırsatı sunuyorum.

Aşağıda güncel çalışmalarımdan birkaç örnek inceleyebilirsiniz. Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim…

Uğur Yeşbek

Markanız ve girişiminiz için ihtiyaç duyduğunuz yazılım, tasarım, reklam, yönetim ve barındırma alanlarında size destek oluyor, kendinizi daha iyi ifade etmenize ve hedef kitlenizle doğru iletişim kurmanıza yardımcı oluyorum. İnternetin karmaşık ve rekabet dolu dünyasında yalnız değilsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu